(Last Updated On: 31|05|21)

Η Ρόδος στενοχώρησε αρκετούς σήμερα, αφού άφησε …σύξυλους όσους επιστρατεύθηκαν από την Καλλιθέα για να έρθουν στο νησί μας και να χτυπήσουν την πράσινη ομάδα!

Ακόμη και ο Κρητικός, πρώην παίκτης του Διαγόρα, ήρθε στη Ρόδο, αγωνιζόμενος τώρα με την Καλλιθέα για να βγάλει το …άχτι του: Τελικά ούτε αυτός, ούτε μερικοί άκρως φουσκωμένοι, κατάφεραν κάτι. Εκτός φυσικά από λίγων λεπτών χαρά, όταν η Ρόδος ισοφαρίστηκε και μετά δέχτηκε και γκολ ανατροπής, που διαμόρφωσε το 1-2. Ηταν όμως η στιγμή που πήραν φωτιά Δελαπόρτας, Αρναρέλλης, Μάρτιν, Κέβιν και όλοι οι ποδοσφαιριστές της Ρόδου, για να χαρίσουν ένα μεγάλο τρίποντο και μια σπουδαία νίκη με 3-2.

Ολα αυτά συνέβησαν σήμερα στο Δημοτικό στάδιο, στον αγώνα πρωταθλήματος για την 14η αγωνιστική της Football League, μεταξύ της Ρόδου και της Καλλιθέας, που στη βαθμολογία βρίσκονται στη δεύτερη και στην τρίτη θέση. Σημειώνεται φυσικά πως η Καλλιθ΄’εα έχει να εισπράξει μείον έξι βαθμούς από τα πειθαρχικά όργανα της ΕΠΟ για αντικανονική συμμετοχή ποδοσφαιριστή της. Ετσι η Ρόδος θα είναι μόνη στη δεύτερη θέση και σε σημείο βολής από την Καλαμάτα που διατήρησε την πρώτη θέση κερδίζοντας εκτός έδρας τον Αστέρα Βλαχιώτη.

Τα χρυσά γκολ της Ρόδου έβαλαν οι Αρναρέλλι, Δελαπόρτας και Μάρτιν Λίχτι.

Σημειώνεται πως ο Μαρουκάκης, σεντερ φορ της Καλλιθέας και πρώτος σκόρερ της, τραυματίσθηκε και αποχώρησε νωρίς από τον αγώνα.

O τραυματισμός του Μαρουκάκη

Το ματς ξεκίνησε με ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του πατέρα του Κώστα Βελιτζέλου που πέθανε σήμερα το πρωί. Ο κοουτς της ομάδας με δηλώσεις του χάρισε την νίκη στην μνήμη του ενώ ο ίδιος αναχωρεί το βράδυ για τη Θεσσαλονίκη για τον σκοπό αυτό.

Σημειώνεται φυσικά πως η Ρόδος έπιασε σήμερα υψηλά επίπεδα αγωνιστικότητας και όσοι την είδαν, πραγματικά δήλωναν πως είναι για σπουδαία αποτελέσματα!

Ο αγώνας

Μια ομάδα..μια οικογένεια Η Ρόδος, έδειξε πια είναι!!!

Αφεντικό στην κατηγορία και τρεις βαθμούς της νίκης!!

Η Ρόδος υποδέχτηκε την Καλλιθέα, στο Δημοτικό Στάδιο Ρόδου, για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Football League, του νοτίου ομίλου ,όπου επικράτησε με 3-2

Ολική ανατροπή στο Δημοτικό Στάδιο , με την Ρόδο να ανατρέπει το εις βάρος της 1-2 σε 3-2 …την οποία νίκη τα ελάφια την αφιέρωσαν στον προπονητή τους Κώστα Βελιτζέλο.

Να σημειώσουμε ό,τι πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του πατέρα του προπονητή των ελαφιών, ο οποίος έφυγε από τη ζωή σήμερα το πρωΐ. Στο πρώτο ημίχρονο η Ρόδος έδειξε να πατάει καλύτερα.

Καλή ευκαιρία μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Δελαπόρτα, μετά από εκτέλεση κόρνερ, βρήκε στο δοκάρι τον Αρναρέλλη, όπου με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Η Ρόδος πιο διαβασμένη, έχει πρωτοβουλία κινήσεων και την κατοχή της μπάλας.

Στο 22′ ένα σουτ του Δελαπόρτα στη μεγάλη περιοχή, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ. Η Καλλιθέα προσπαθεί να αντιδράσει κάνοντας το παιχνίδι πιο επιθετικό.

Στο 35′ ένα μακρινό σουτ του Παπαγγελή, αποκρούει με διπλή προσπάθεια ο Πίτκας.

Στο 42′ η Ρόδος είχε μια ακόμη ευκαιρία χαμένη , με τον Τσίπρα να πατάει περιοχή, να κάνει το παράλληλο γύρισμα, αλλά ούτε ο Σερέντιουκ, ούτε και ο Δελαπόρτας κατάφεραν να πιάσουν το σουτ, με αποτέλεσμα ο Καλύβας να διώξει σε κόρνερ. Οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Στην επανάληψη του αγώνα η Ρόδος μπήκε στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένη, ο Δελαπόρτας με ωραία κάθετη μπαλιά βρήκε τον Νικολόπουλο, ο οποίος πάτησε στην περιοχή βρήκε κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Αρναρέλλη που δεν είχε πρόβλημα να ανοίξει το σκορ.

1-0 για την Ρόδο

Η Καλλιθέα προσπάθησε να ανεβάσει την απόδοσή της αλλά μάταια, οι γηπεδούχοι ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι Παρ’όλα αυτά η Καλλιθέα συνεχίζει να παίζει επιθετικά και στο 76′ ισοφαρίζει 1-1 ενώ δύο λεπτά αργότερα ανατροπή και 1-2 για την Καλλιθέα Στο 79′ χαμένη ευκαιρία για την Ρόδο με τον Τσίπρα που πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως ο Κρητικός έδιωξε πάνω στην γραμμή με πλασέ .

Η ισοφάριση για τη Ρόδο στο 80′ με τον Δελαπόρτα που έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή και μόνος του απέναντι από τον Πάντο, πλάσαρε σωστά κάνοντας το 2-2.

Και η μεγάλη ανατροπή πριν τη λήξη του αγώνα ,στις καθυστερήσεις ο Μάρτιν, κάνει το 3-2 για τη Ρόδο, σε ένα παιχνίδι που θύμισε τον πρώτο γύρο, με ανάλογα συναισθήματα.

Συνθέσεις Ρόδος(Κώστας Βελιτζέλος): Πίτκας, Καψάλης, Πεχλιβανόπουλος, Χύσι, Μπαξεβάνος, Δελαπόρτας(87′ Μακρυδημήτρης), Μαρτσάκης(77′ Ρεβυθόπουλος) , Νικολόπουλος(75′ Σουλάι ), Τσίπρας, Αρναρέλλης, Σερέντιουκ(75′ Λίχτι) . Στο πάγκο: Μακρής, Βουργουτζής, Ριτάκο, Αθανασόπουλος, Παγώνης, Λίχτι, Σουλάϊ, Μακρυδημήτρης, Ρεβυθόπουλος

Καλλιθέα(Γιάννης Τάτσης): Πάντος, Καλύβας, Κρητικός, Καντέ(84′ Ngwem), Τσιντώνης, Μουσταφίδης(57′ Παντελίδης), Σταύρου, Μαρουκάκης( 22′ α.λ.τ Καββαδίας), Χοντζάλλι(57′ Καραγιάννης), Παπαγγελής, Στούπης( 84′ Βασιλειάδης) Στο πάγκο: Κουρεπίνης, Νγκουέμ, Βασιλειάδης, Ρόπας, Φέκκας, Σάμιος, Καραγιάννης, Παντελίδης, Καββαδίας.