Η Ρόδος σήμερα στο δημοτικό στάδιο κέρδισε την ΑΕ Κω με 1-0 μετά από πέναλτι που σημειώθηκε στον Ιμεραλιλάι και εκτέλεσε εύστοχα ο Κιοσέογλου.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά μέτριο και από τις δύο ομάδες, αφού η Ρόδος μπήκε στον αγωνιστικό χώρο χαλαρά, πιστεύοντας ότι θα έχει μια άνετη νίκη απέναντι στην ομάδα της Κω και φάνηκε από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, ότι δεν υπολόγισαν την αντίπαλη ομάδα ως έπρεπε.

Η ομάδα της Κω προσπάθησε να παίξει στα ίσια την Ρόδο μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με αρκετές μεγάλες μπαλιές στους επιθετικούς της,  προσπαθώντας να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης αλλά δεν τα κατάφεραν.

Στο μισά περίπου του πρώτου ημιχρόνου η  Κως λίγο έλειψε να ισοφαρίσει το παιχνίδι  με τον  Οχτάρα να κάνει ένα σουτ από την αριστερή μεριά μετά από σέντρα, αλλά η μπάλα να βρίσκει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ράντζα.

Από εκεί και πέρα η Ρόδος δεν έδειξε κάτι ιδιαίτερο, αφού οι παίκτες της αν και προσπάθησαν αρκετές φορές να βγουν μπροστά ώστε να πετύχουν μια οργανωμένη επίθεση, τις περισσότερες φορές η αμυντική γραμμή της Κω έκανε την δουλειά της σωστά.