MVP Ο ΜΠΙΣΑ

• Καλύτερος παίκτης της Ροδου ο Μπισα
  • Είχε δυο δοκάρια και έφτιαξε το γκολ του Γιονδη
  • Τρέλανε την άμυνα των αντιπάλων

Σε χαλαρό ρυθμό τα Ελάφια πέρασαν από την Τρίπολη σημειώνοντας την 4η νίκη τους στο πρωτάθλημα. Γιόνδης Μπουντόπουλος Χατζησάββας και Ραχήμ οι σκόρερ των Ελαφιών ενώ για την Τρίπολη σκόραρε ο Αρδάμης.

Από νωρίς έδειξε η ομάδα του Νίκου Κουρμπανά ότι θέλει να είναι ο πρωταγωνιστής και με έναν εκπληκτικό Θανάση Μπίσσα σήμερα ο οποίος με 2 δοκάρια και σχεδόν συμμέτοχος σε όλα τα γκόλ της Ρόδου, πήραν αυτό που ήθελαν θριαμβευτικά αφού κέρδισαν με 1-4 στο ΔΑΚ Τρίπολης την τοπική ΑΕΚ.  Φυσικά πλέον είναι ολοφάνερο ότι αυτή η ομάδα έχει δημιουργηθεί για να κάνει την διαφορά στον όμιλο της και πλέον έχουν αρχίσει σαν σύνολο να δένουν.

Μόλις στο 5ο λεπτό ο Μπίσσα έχασε μια καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκόρ αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ κατάφερε να σώσει την εστία του. Στο 12ο λεπτό ένα κερδισμένο φάουλ με εκτελεστή τον Νικολόπουλο 2 μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή ο Γεωργακόπουλος είπε ξανά όχι στην επίτευξη ενός γκόλ από τα Ελάφια. Aυτό όμως ήρθε στο 17ο λεπτό όταν Δελαπόρτας με ένα γέμισμα του έστειλε την μπάλα στον Μπίσσα ο οποίος με ένα εξαιρετικό στοπάρισμα με το στήθος πάσαρε στον Αντώνη Γιόνδη ο οποίος πλάσαρε ανοίγοντας το σκόρ. Στο 20ο λεπτό ο Μπίσσα είχε το πρώτο του δοκάρι στην αντίπαλη εστία.

Στο 33ο ο Μπουντόπουλος ο οποίος σήμερα έδειξε κατά πολύ τις ικανότητες του,  έκλεψε την μπάλα και κάνοντας ένα σλάλομ από το ύψος του κέντρου περίπου, πέρασε τους αμυντικούς και ξεγελώντας τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ έγραψε από κοντά το 0-2 . Στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό ο Μπίσσα είχε το δεύτερο του δοκάρι. Το πρώτο ημίχρονο πέρασε με την ΑΕΚ να μην μπορεί να αντιδράσει στην απίστευτη δίψα των παικτών της Ρόδου για νίκη αφού καθαρά το πρώτο ημίχρονο τους ανήκε.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τα ελάφια να κάνουν αρκετά κυρίως αμυντικά λάθη αλλά η ΑΕΚ να μην μπορεί να επωφεληθεί από αυτά. Φτάνοντας στο 52ο λεπτό μετά από σέντρα του Νικολόπουλου βρήκε τον Μπουντόπουλο  αυτός πέρασε στον Δελαπόρτα ο οποίος πάσαρε στον Γιόνδη οπου είχε δεί την κίνηση που είχε κάνει ο Χρήστος Χατζησάββας άνοιξε τα πόδια του αφήνοντας να περάσει η μπάλα προς τα μπροστά και ο Χατζησάββας με πλασέ έκανε το 0-3.  Στο 63ο λεπτό ο Ντίνος Νικολόπουλος είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή μετά από ένα φάουλ στην πλευρά του. Η Ρόδος χρειάστηκε όμως ένα μόνο λεπτό για να αντιδράσει και να διαχειριστεί την κατάσταση αφού πλέον έπαιζε με  10 παίκτες.

Στο 73ο λεπτό ήρθε το γκόλ της τιμής για την Τρίπολη όταν ο Αρδάμης πλάσαρε τον Τζίμα κάνοντας το 1-3. Η Ρόδος αντέδρασε και είχε πάρα πολλές ευκαιρίες να σκοράρει ξανά. Στο 83ο λεπτό ήταν η σειρά του Ραχήμ, ο οποίος πέρασε σαν αλλαγή στο παιχνίδι,  με τον Μπίσσα να χτυπάει ένα φάουλ από την μεγάλη περιοχή της Ρόδου , του έστρωσε την μπάλα μπροστά του και ο έμπειρος Ραχήμ διαμόρφωσε το  1-4 σκόρ που έκλεισε και τον αγώνα.