Ο διαιτητής Ματσουκας κατηγορείται για ...χειρουργός!
(Last Updated On: 01|12|18)

Για χειρουργείο κάνουν λόγο οι υπεύθυνοι της Αμαλιάδας που θεωρούν πως ο Διαγόρας δν κέρδισε δίκαια την ομάδα τους στο γήπεδο του Πύργου.

Στο 12′ πέναλτι για τον Διαγόρα που δόθηκε σε ανατροπή του Γλυνού από τον Ζουλούμη, το εκτέλεσε εύστοχα ο Ντουαλά κάνοντας το 0-1 για τους φιλοξενούμενους.

Φάσεις και πέναλτυ

Στο 23′ καθαρή περίπτωση πέναλτι υπέρ του Αστέρα σε χέρι του Παγώνη εντός περιοχής, δεν καταλογίστηκε από τον διαιτητή Ματσούκα, μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες των τυπικά γηπεδούχων.

Χωρίς σημαντικές φάσεις, με κακό στο σύνολο του ποιοτικά παιχνίδι το τελικό αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε με το πρώτο αυτό πέναλτυ.

Στο 47′ σουτ του Μπουρλάκη από διαγώνια θέση με τη μπάλα να περνάει παράλληλα από την εστία.

Στο 48′ νέο σουτ του Μπουρλάκη από διαγώνια θέση έδιωξε σε κόρνερ ο Χρήστου

Στο 50′ σουτ του Τσαγκάρη μέσα από την περιοχή έδιωξε δύσκολα και σωτήρια ο Χρήστου

Από το 60′ αισθητά πεσμένος ήταν ο ρυθμός του παιχνιδιού, παρά τις ελάχιστες προσπάθειες και των δυο ομάδων.

Στο 85′ φάουλ του Κυριάζου από πολύ καλή θέση βρήκε στο τείχος των αμυνόμενων και πέρασε κόρνερ

Στην εκτέλεση του κόρνερ στο 86′ ακολούθησε μια φάση διαρκείας στην περιοχή του Διαγόρα που ολοκληρώθηκε με τον διαιτητή να δίνει επιθετικό φάουλ.

Στο 90′ σε προσπάθεια του Ντουαλά μέσα στην περιοχή και σε μαρκάρισμα του από τον Γεωργακόπουλο, ο διαιτητής έδωσε νέο πέναλτι υπέρ του Διαγόρα με έντονες διαμαρτυρίες των παικτών και των ανθρώπων, όπως και των περίπου εκατό παρευρισκόμενων φιλάθλων του Αστέρα. Το πέναλτυ εκτέλεσε μετά από τρία λεπτά ο Χατζησάββας κι έκανε το 0-2 για το Διαγόρα.

Αστέρας Αμαλιάδας (Θοδ. Γκάτζιος): Χρήστου, Σιούλας, Ζουλούμης (24′ Δημ.Γιαννόπουλος), Γεωργακόπουλος, Αφράτης (46′ Ντάβαρης), Σαρανταυγάς, Μανωλιάς (46′ Καραγιάννης), Κυριάζος, Σκόνδρας (66′ Μαρκόπουλος), Καραγκούνης, Μουρούτης

Διαγόρας Ρόδου (Πετ. Ρουτζιέρης): Τσάμης, Παγώνης, Κρητικός (85′ λ.τρ. Κόρλος), Μπαξεβάνος (77′ Μουκίδης), Ευαγγελιδάκης, Καρπαθάκης, Γλυνός (70′ Χατζησάββας), Δήμας (90+3′ Ντερτιλής), Τσαγκάρης, Μπουρλάκης, Ντουαλά