Την ήττα με σκορ 75-65 στο Ρέθυμνο γνώρισε ο Κολοσσός Η Hotels, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας.

Αργός ήταν ο ρυθμός του ματς μέχρι τα μισά (8-6), με την ομάδα μας στη συνέχεια να ήταν άστοχη και έτσι το Ρέθυμνο να πηγαίνει στο +9 (15-6) και να το συντηρεί (17-8) μέχρι το 8’. Εκεί, οι «θαλασσί» έσφιξαν στην άμυνα και με τον Αγκμπελέσε πλησίασαν στο -3 (17-14), με το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να ήταν το 20-14.

Οι παίκτες του Λυκογιάννη εξακολουθούσαν να ήταν κοντά (24-20) μέχρι το 14’, με τους γηπεδούχους στη συνέχεια να πετυχαίνουν συνεχόμενα τρίποντα και να στέλνουν τη διαφορά στο +13 (35-22), στα μισά. Στα τελευταία πέντε λεπτά και οι δύο ομάδες να ήταν πολύ άστοχες, με το Ρέθυμνο να το εκμεταλλεύεται αυτό και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +24 (38-24).

Στην αρχή του δεύτερου μέρους, η ομάδα μας βρέθηκε στο -16 (42-26). Η απάντηση των «θαλασσί» ήρθε με τον Μπρέιζελτον για να πέσει η διαφορά σε μονοψήφια (42-34). Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τους παίκτες του Λυκογιάννη να ήταν πολύ άστοχοι και έτσι οι Κρητικοί να το εκμεταλλεύονται αυτό και να κλείνουν την τρίτη περίοδο με το υπέρ τους 57-38.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδας μας προσπάθησε να μπει ξανά στο ματς, αλλά δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με το τελικό 75-65.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 38-24, 57-38, 75-65

Ρέθυμνο Cretan Kings (Ζιάγκος): Λι 7 (1), Χριστοδούλου 2, Χότον 4, Μαραγκάκης, Καμπερίδης 6 (2), Λαναράς, Γαρέζος, Μάρεϊ 9 (1), Χάρις 9 (3), Γκόρντον 10, Ραζής 2, Φράνκαμπ 26 (6).

Κολοσσός H Hotels (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 5, Μπρέιζελτον 7, Τζάκσον 16 (1), Τσαλμπούρης 6 (2), Πουλιανίτης 4, Μπρούσεβιτς 2, Καλογιαννίδης, Μωραΐτης 9 (1), Ντάνιελς 2, Κρομά 4, Τουτζιαράκης 10, Παύλος.