(Last Updated On: 30|04|20)

Μετά και την ανακοίνωση της ΕΠΟ για τη διακοπή της δράσης στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο, οι βαθμολογίες να «παγώνουν» στο σημείο που σταμάτησαν τα πρωταθλήματα. και έτσι προκύπτουν οι ομάδες που θα πάρουν το εισιτήριο ανόδου για τη Γ’ Εθνική.

Οι ομάδες που θα προαχθούν στη Γ΄Εθνική θα είναι 56 που έχουν εξασφαλίσει ήδη και μαθηματικά την πρωτιά και οι δευτεραθλητές από τις ιδρύτριες Ενώσεις της ΕΠΟ, Αθήνα, Πειραιάς και Μακεδονία.

Σε διαφορετική περίπτωση (ισοβαθμία ή δύο όμιλοι) οι ενώσεις καλούνται να λάβουν την απόφαση για την ομάδα που θα πάρει το εισιτήριο, ενώ όπως προβλέπει ο ΚΑΠ, αν ο πρωταθλητής μιας Ένωσης δεν δηλώσει συμμετοχή στη Γ’ Εθνική, δικαίωμα αποκτά τόσο ο δευτεραθλητής, όσο και ο τριταθλητής.

Προβληματισμός υπάρχει σε Ξάνθη και Αιτολοακαρνανία, όπου υπάρχει ισοβαθμία των πρωτοπόρων και θα κριθεί ο πρώτος από τα σχετικά κριτήρια που προβλέπει ο ΚΑΠ.

Σε Τρίκαλα και Χίο, υπάρχει ισοβαθμία, αλλά η μια ομάδα έχει ένα ματς λιγότερο και εκεί μάλλον θα καταλήξει ο τίτλος.

Στην Καβάλα, η δεύτερη ομάδα έχει ένα ματς λιγότερο και υπολείπεται έναν βαθμό από τον πρώτο. Κάτι ανάλογο συμβαίνει και στο Λασίθι, όπου η Ένωση θα κληθεί να αποφασίσει ποια ομάδα θα πάρει τον τίτλο από τις δύο πρώτες, παρόλο που και οι δύο θα πάρουν το εισιτήριο για τον κρητικό όμιλο της Γ’ Εθνικής, λόγω των ιδιαιτεροτήτων του.

Στα Γρεβενά, η πρώτη κατηγορία έχει τρεις ομίλους και 3 πρωτοπόρους και αναμένεται να κριθεί στην καλύτερη βαθμολογία και τα κριτήρια ισοβαθμίας. Στην Αχαΐα, η πρώτη κατηγορία έχει δύο ομίλους, όπου το πιθανότερο είναι να κριθεί ο πρωταθλητής με τον ίδιο τρόπο.

Θυμίζουμε ότι ο μοναδικός πρωταθλητής που έχει στεφθεί και δηλωθεί στην ΕΠΟ, είναι ο Πανναξιακός.

Αναλυτικά οι πρωταθλητές:

ΕΠΣ Έβρου: ΑΕ Διδυμότειχου
ΕΠΣ Θράκης: Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου
ΕΠΣ Ξάνθη: Αναγέννηση Θαλασσιάς, Φίλιππος Δροσερού (Ισοβαθμία)
ΕΠΣ Δράμας: ΑΕ Αμπελοκήπων
ΕΠΣ Καβάλας: Βύρων
ΕΠΣ Σερρών: Εθνικός Σιδηροκάστρου
ΕΠΣ Κιλκίς: Αναγέννηση Πλαγιάς
ΕΠΣ Μακεδονίας: Εθνικός Σoχού, ΠΑΟ Κουφαλίων
ΕΠΣ Χαλκιδικής: Όλυνθος Ολύνθου
ΕΠΣ Πέλλας: Εθνικός Γιαννιτσών
ΕΠΣ Ημαθίας: ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας
ΕΠΣ Πιερίας: Εθνικός Νέου Κεραμιδίου
ΕΠΣ Φλώρινας: Ερμής Αμυνταίου
ΕΠΣ Καστοριάς: Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας
ΕΠΣ Κοζάνης: ΦΣ Κοζάνη
ΕΠΣ Γρεβενών: Γρεβενά Αεράτα, ΦΑΣ Πυρσός Γρεβενών, Αστέρας Καληράχης
ΕΠΣ Τρικάλων: ΠΟ Φήκης – Βράχος Καστρακίου (Ισοβαθμία)
ΕΠΣ Καρδίτσας: Απόλλων Μακρυχωρίου
ΕΠΣ Λάρισας: Αετός Μακρυχωρίου
ΕΠΣ Θεσσαλίας: Δήμητρα Ευξεινούπολης
ΕΠΣ Ηπείρου: Θύελλα Κατσίκας
ΕΠΣ Θεσπρωτίας: Θυαμίς Καστρίου
ΕΠΣ Πρέβεζας / Λευκάδας: ΠΑΣ Θύελλα 2015
ΕΠΣ Άρτας: Σκούφας Κομποτίου
ΕΠΣ Κέρκυρας: ΟΦΑΜ
ΕΠΣ Φθιώτιδας: Οπόυντιος Μαρτινου
ΕΠΣ Εύβοιας: Ηρακλής Ψαχνών
ΕΠΣ Φωκίδας: Φωκικός
ΕΠΣ Ευρυτανίας: ΑΠΟΚ Το Βελούχι
ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας: ΠΑΟ Αγρινίου-Αμβρακικός Λουτρού (Ισοβαθμία)
ΕΠΣ Κεφαλληνίας/Ιθάκης: Παλληξουριακός
ΕΠΣ Βοιωτίας: Αμβρυσέας Διστόμου
ΕΠΣ Αθηνών: Χαραυγιακός, ΠΑΟ Ρουφ
ΕΠΣ Πειραιά: Προοδευτική, Αίας Σαλαμίνας
ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής: Κυανούς Αστέρας Βάρης
ΕΠΣ Δυτικής Αττικής: Πανελευσινιακός
ΕΠΣ Κορινθίας: Ατρόμητος Χιλιομοδίου
ΕΠΣ Αχαΐας: Αχαϊκή-Παναιγιάλειος
ΕΠΣ Αργολίδας: Κορωνίδα Κοιλάδας
ΕΠΣ Αρκαδίας: Ερμής Μελιγούς
ΕΠΣ Ηλείας: Αίας Γαστούνης
ΕΠΣ Μεσσηνίας: Πάμισσος Μεσσηνίας
ΕΠΣ Λακωνίας: Άρης Σκάλας
ΕΠΣ Δωδεκανήσου: ΑΕ Δίας
ΕΠΣ Σάμου: ΑΨΕΣ Πυθαγορας
ΕΠΣ Κυκλάδων: Πανναξιακός
ΕΠΣ Λέσβου: Αετός Λουτρών
ΕΠΣ Χίου: ΑΠΕ Μικρασιατικη-Κανάρης Νενήτων
ΕΠΣ Ζακύνθου: Εθνικός Σκουλικάδου

ΕΠΣ Χανίων: Άρης Σούδας-Παλαιόχωρα

ΕΠΣ Ρεθύμνου: Αστέρας Ρεθύμνου-Άρης Ρεθύμνου
ΕΠΣ Ηρακλείου: Δαμάστα-Αλμυρός
ΕΠΣ Λασιθίου: ΑΕ Νεάπολης-Αναγέννηση Ιεράπετρας

 581 total views,  4 views today

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ