Η αναμέτρηση των μικρών!
(Last Updated On: 03|09|18)

Σε ένα όμορφο αγώνα εξελίχθηκε σήμερα το φιλικό ανάμεσα στην Ρόδο και την ΑΕ Κύπρου, στο οποίο η Ρόδος κέρδισε με 2-0. Στην αρχή του παιχνιδιού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή εις μνήμην του πατέρα Μ. Ξεπαπαδάκη αντιπροέδρου της ΑΕ Κύπρου.

Η Ρόδος αγωνίστηκε με  τους παίκτες που προωθήθηκαν από τα εφηβικά τμήματα του συλλόγου μιας και ο προπονητής της, Σάκης Δέδες,  ήθελε να δοκιμάσει και τους «μικρούς»  του παίκτες.

Από την αρχή η ομάδα της Ρόδου έδειξε θετικά στοιχεία τόσο στην αμυντική της γραμμή όσο και στην επιθετική,  με αρκετές ευκαιρίες  και σουτ να καταλήγουν είτε άουτ είτε κόρνερ.

Η ομάδα της Κύπρου αν και νωρίς ακόμη, αφού ξεκίνησε σχετικά πρόσφατα την προετοιμασία της  έδειξε αρκετά καλά στοιχεία.

Στο 35ο Λεπτό μετά από μια κάθετη μπαλιά ο Πάολο Αλιμερκάι αξιοποίησε την πάσα και με ένα ωραίο  σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή  έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Κύπρου.

Οι  παίκτες έδειξαν πόσο δεμένοι είναι αφού κατά την επίτευξη του γκολ έτρεξαν αμέσως και αγκάλιασαν όλοι μαζί τον προπονητή του Σάκη Δέδε ένα πραγματικά ωραίο στιγμιότυπο.

Πάθος για το αποτέλεσμα και αγκαλιές των μικρών της Ρόδου στο πρώτο γκολ του Πάολο!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δημήτρης Σαλπιγγτίδης προσπάθησε να ανεβάσει την ομάδα του πιο ψηλά στην περιοχή της Ρόδου με κάθετες μπαλιές προσπαθώντας να βρουν τον επιθετικό της Κύπρου, Τριπολίτη, αλλά και πάλι η άμυνα της Ρόδου κατάφερνε να αμυνθεί . Στο 60ο λεπτό ο Ανδρέας Πόλος σημείωσε το 2ο γκολ για την ομάδα της Ρόδου.